Geranium – zdrowotna roślina o szerokim spektrum działania

Geranium jest rośliną doniczkową, znaną już od bardzo dawna. Nasze babcie i dziadkowie zapewne będą pamiętać tę roślinę. Nie tylko ze względu na charakterystyczny wygląd, cytrusowy zapach, ale i niesamowite właściwości zdrowotne, którymi została ona obdarzona. Z jej użyciem możliwe jest wyleczenie wielu dolegliwości. Bez używania chemii, leków i niepotrzebnych substancji. Geranium jest królem w domowej apteczne oraz wśród roślin.

Jak dbać o geranium?

Geranium, które inaczej nazywa się pelargonią pachnącą lub anginką, to roślina dość prosta w uprawie. Nie wymaga specjalnego traktowania, a mimo to rośnie bardzo szybko. Zawsze będzie oferowała dorodne liście w sam raz do leczenia różnych przypadłości. Posiadają one malutkie włoski, kwiaty są jasnoróżowe, a cytrusowy zapach to cecha charakterystyczna geranium. Nie można absolutnie pomylić jej z innym gatunkiem.

Warto wiedzieć, że geranium lubi światło, więc z tego powodu powinna mieć stały dostęp do jego źródła. Latem preferuje rośnięcie na zewnątrz za co odwdzięczy się pięknym wyglądem. Gleba, w której rośnie, powinna być przepuszczalna. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale uwaga na przelanie, które może okazać się zabójcze. Rozmnażanie jest banalnie proste, tak samo jak pielęgnacja rośliny. Odciętą łodygę lub liść wystarczy włożyć do wody, poczekać aż wyjdą korzenie, a następnie posadzić w ziemi.

Do czego stosowana jest pelargonia pachnąca?

Anginka oprócz ładnego wyglądu cechuje się sporą ilością właściwości leczniczych. Zawarty w niej olejek eteryczny pełni funkcję bakteriobójczą, przeciwwirusowa i antybakteryjną. Uśmierza wszelkiego rodzaju bóle, stany zapalne, obrzęki, zaczerwienienia, infekcje.

Wyśmienicie działa podczas problemu z zapaleniem ucha. Utarło się, aby włożyć ją do kanału usznego. Jak długo trzymać geranium w uchu? Zmiażdżony listek pełen soku, który został umieszczony w otworze, należy wyciągnąć po 2 godzinach. Sam ból powinien zniknąć po około 30 minutach. W razie przewlekłego stanu warto zostawić liść na całą noc.

(0)